PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA

MAMMOGRAFIA to prześwietlenie gruczołu piersiowego w celu wykrycia nieprawidłowych zmian
w piersiach, zanim zostaną wykryte podczas samokontroli lub w badaniu lekarskim.

Pamiętaj! Wczesne wykrycie raka piersi jest warunkiem skutecznego leczenia bez konieczności odjęcia piersi!

Badanie mammograficzne można wykonać po 35 roku życia, a następnie po 40 roku życia przynajmniej raz na 2 lata.

Jeżeli jesteś w wieku 50-69 lat, nie chorowałaś na raka piersi i w ciągu dwuch ostatnich lat nie miałaś wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia z NFZ, koniecznie powinnać je wykonać! Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania lekarskiego. Panie poniżej 50 i powyżej 69 roku życia mogą wykonać badanie mammograficzne na podstawie skierrowania lekarskiego. W naszym Ośrodku skierowanie takie można otrzymać zgłaszając się do poradni Onkologicznej lub Ginekologicznej.

W razie potrzeby zapewniamy diagnostykę pogłebioną - zdjęcia celowane, USG, biopsję cienkoigłową i konsultację specjalisty onkologa.

mammografia

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA MAMMOGRAFICZNEGO?

 • W dniu badania nie stosuj kosmetyków takich jak: mleczka, perfumy, dezodoranty, zasypki. Wszystkie te środki mogą zostawić ślady nakładające się na Twoje zdjęcia.
 • Idąc na badanie ubierz się w wygodną i luźną odzież, składającą się z dwóch części - górnej dopasa, którą łatwo zdejmiesz i dolnej od pasa, w której pozostaniesz.
 • Jeżeli miesiączkujesz musisz znać datę ostatniej miesiączki.

Musisz być pewna, że nie jesteś w ciąży!

 • Jeżeli ostatnią mammografię wykonałaś poza naszym Ośrodkiem, koniecznie przynieś
  ze sobą ostatnio wykonywane zdjęcia mammograficzne lub płytę CD, a jeżeli ich nie posiadasz, to wynik badania. Jest to konieczne, aby lekarz mógł dokonać porównania zdjęć.

PRZEBIEG BADANIA

 • W dniu badania pracownik rejestracji przeprowadzi z Tobą wywiad i na jego podstawie wypełni ankietę. Zgodnie z zaleceniem NFZ ankietę należy wypełnić przed każdym badaniem mammograficznym.
 • Badanie mammograficzne trwa około 10 min, ale na pobyt w Ośrodku trzeba zaplanować ok. 1 godziny.
 • Technik radiologii umieści Twoją pierś pomiędzy dwiema płytkami.
  Odpręż się! Pomoże to technikowi na właściwe i swobodne ułożenie twoich piersi.
  Wszelkie usztywnienia mięśni bardzo utrudniają wykonanie badania.
 • Podczas badania mammograficznego, niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort a nawet ból związany z uciskiem piersi. To może byś stresujące, ale nie zaszkodzi Twoim piersiom. Ucisk jest konieczny, aby badanie było prawidłowe i pokazało wszystkie szczegóły. Ucisk trwa tylko kilkanaście sekund, a nasz mammograf jest wyposażony w pilota, dzięki któremu sama możesz kontrolować jego nasilenie.
 • Po zakończonym badaniu zostaniesz poproszona o wypełnienie anonimowej ankiety i wrzucenie jej do jednej ze skrzynek znajdujących się w poczekalni i rejestracji.
  Jest to dla nas bardzo ważne.
OŚRODEK DIAGNOSTYKI ONKOLOGICZNEJ
ul. G. Andersa 4; 59-220 Legnica
tel. 725 221 081; e-mail: odo@onkologia.legnica.pl